Обрізка – це часткове або повне видалення гілок та пагонів. Як правило, застосовується для догляду за плодовими та декоративними деревами та чагарниками. Обрізка найчастіше спрямована на регулювання росту, розвитку та плодоношення рослин, але іноді має простіше призначення: обмежити небажане зростання дерева на певній ділянці, видалити гілки чагарника, щоб не заважали проходу тощо. Виходячи з цілей, ми можемо звести види обрізок у певну класифікацію.
Обрізка, що формує проводиться, як правило, коли рослині виповниться 3-5 років. Основне завдання цього процесу – створення зручної для догляду, міцної крони, гілки якої будуть рівномірно розташовані для гарного сонячного освітлення. Це дозволить зробити дерево більш доглянутим, прискорити початок цвітіння та плодоношення, а після – отримувати гарний урожай.
Обрізання, що омолоджує, спрямоване на відновлення загасаючого росту старих дерев, збереження активності ростових процесів, стимулювання закладки генеративних бруньок. Також дана обрізка відновлює декоративність та сприятливо позначається на врожайності рослин. Застосовується для оновлення крон старих листяних дерев і чагарників, буквально "повертаючи рослини до життя". Обрізання, що омолоджує, дозволяє зберегти улюблені плодові дерева і чагарники, а також старі декоративні листяні дерева, які прикрашають територію дачі або приватного будинку.
Обрізання на зниження висоти та обмеження об'єму крони дозволяє покращити освітленість, підвищити продуктивність рослин. Цей вид обрізки можна вважати найбільш трудомістким і застосовується він, як правило, у великих фермерських та промислових плодових садах.
Санітарна обрізка здійснюється для оновлення дерев та рослин, які тривалий час не отримували належного догляду. Дане обрізання можна проводити у будь-яку пору року – залежно від потреб. У цьому випадку видаляють поламані та сухі гілки, а також частину відмерлих гілок у нижній зоні крони. Після цього проводиться обрізання для омолодження, а також рівномірне зменшення розмірів крони.
Коли починати обрізку сада
Пора обрізки, яка вважається традиційною, це кінець січня – початок квітня. Найчастіше такий тривалий період пов'язаний з погодними умовами, які не дозволяють виконати весь обсяг робіт за один раз.
Вибираючи час обрізки, слід враховувати, що найкращим буде, звичайно ж, період спокою рослин. Головне – обрізку потрібно проводити до початку руху соку.
Обмежень по обрізці рослин пізньої осені чи взимку немає, головне – не робити це за температури нижче: -8°C. При сильних морозах деревина стає крихкою, рани при обрізанні виходять рваними і дуже погано заростають.
Інструменти та пристрої, необхідні для обрізки
Для обрізки вам знадобляться інструменти. Опишемо найпопулярніші та необхідні кожному фермеру та дачнику пристрої, без яких догляд за садом буде просто неможливий.
Секатор – використовується для обрізання тонких гілок. Діаметр різання секаторів в діапазоні до 10-25 мм, тому для більших гілок використовувати його не рекомендується - можете просто зламати інструмент. На вигляд секатор нагадує ножиці з опуклими лезами, можна виділити два типи, які відрізняються за принципом роботи:
Секатор із паралельними лезами. Цей секатор найпоширеніший для застосування у приватних садах та на дачах, придатний для більшості видів обрізки. Простий і зрозумілий у використанні, що дуже зручно навіть для садівників-початківців.
Секатор одностороннього різання. Такі секатори використовуються для обрізання пагонів та розчищення крони. Робоче лезо тут тільки з одного боку, а на другому знаходиться "ковадло".
Сучкоріз – пристрій, що працює за типом секатора, але відрізняється довгими ручками та великим діаметром максимального різу. Застосовується для обрізання гілок завтовшки від 20 до 50 мм, що знаходяться на висоті. Наявність телескопічних ручок дозволить застосовувати інструмент, щоб дістатися найвищих гілок.
Ножівка садова - відрізняється від звичайної, ви зможете розпізнати її за серповидною формою. Оптимальна довжина інструменту складає 30-37см. Допоможе видалити паростки дерев і чагарників, а також без проблем спиляти масивні сухі гілки. А ось для більш простих завдань – обрізання однорічного приросту та вирізування зелених пагонів у молодих дерев – можна використовувати зручний гострий ніж.
Садові ножиці - застосовуються для надання потрібної форми живоплоту, кущам і деревам. За їх допомогою ви зможете в один жим ручок відсікати і формувати крону, що дуже практично і ефективно, і що найголовніше – не вимагає великого досвіду.
Бензопила або електропила може застосовуватись при великих обсягах робіт, дозволяючи зробити роботу оперативніше. Є не в кожному дворі, проте якщо ви хоч раз спробуєте наскільки ефективно працювати таким інструментом, ви точно не зможете відмовитись від цього. Тим більше, що в деяких ситуаціях без нього просто не обійтися.
Драбини та стрем’янки допоможуть вам дістатися до потрібної висоти, коли телескопічні ручки сучкоріза не зможуть вирішити потрібне завдання. Сучасні драбини виготовляються з легких і в той же час надійних матеріалів, тому таке придбання служитиме вам багато років поспіль.
Купуючи садові інструменти, вам слід пам'ятати, що всі вони повинні зберігатися в сухих приміщеннях, що провітрюються. Також не допускайте, щоб їх леза торкалися одне одного при зберіганні. Після кожного використання інструменти потрібно очищати та змащувати, оберігаючи від іржі, а перед роботою – перевіряти, та за необхідності заточувати.
Не застосовуйте секатори та сучкорізи, якщо гілки перевищують максимальний діаметр різання цим інструментом. Під час проведення робіт необхідно дотримуватися техніки безпеки. Будьте обережні, працюючи на висоті, а перед застосуванням бензо- або електроінструменту детально ознайомтеся з інструкцією.
- Новинка - Клейка стрічка TM SIGMA, GRADКлейка стрічка TM SIGMA, GRAD Алюмінієвий скотч (алюмінієва клейка стрічка) складається з фольги, вкритої спеціальним акриловим клеєм.
- Акумуляторні батареї STORM 20В та універсальний адаптерПредставляємо нові акумуляторні батареї із серії STORM 20В зі збільшеною ємністю 6 Аг і 8 Аг, які забезпечать довгу і надійну роботу ваших інструментів. Ці батареї мають високу продуктивність і довговічність, щоб ви могли сконцентруватися на своїй роботі без частого підзаряджання. Крім того, в нашому асортименті тепер доступний новий адаптер 2 в 1, який дозволить вам заряджати гаджети і використовувати ліхтарик, забезпечуючи універсальність і зручність в будь-якому робочому процесі.