Викрутка - ручний слюсарний інструмент, призначений для загвинчування та відгвинчування кріпильних виробів з різьбленням. Викрутка є стрижнем з наконечником, який при роботі вставляють у шліць, інший кінець стрижня забезпечений дерев'яною, пластмасовою або гумовою рукояткою.
Існує багато різновидів даного виду виробів і найважливіше при використанні викруток – це підібрати відповідний тип та розмір наконечника для відповідності голівці гвинта.
Щоб вибір був правильним, необхідно знати та розуміти певні речі:
1. Що входить склад викрутки
2. Різновиди викруток (конструктивні особливості, типи наконечників) та їх призначення
І так приступимо:
1. Що входить склад викрутки?
Зазвичай до складу викрутки входять три частини – рукоятка, стрижень та наконечник.
- Рукоятка
Матеріалами для виготовлення рукоятки є дерево, пластик, гума. У пластик іноді вставляють гумові накладки. Розмір та матеріал рукоятки часто залежать від умов роботи. Якщо робочий простір обмежений, зручнішою виявиться коротка рукоятка. Якщо дію агресивні фактори, краще дерев'яні або пластикові рукоятки. При покупці необхідно викрутку потримати в руці, щоб відчути, наскільки зручною вона буде в роботі.
- Стрижень
Стрижні можуть бути різної довжини, діаметра та міцності. Довжина стрижня найпоширеніших викруток 100-200 мм, проте залежно від умов роботи випускають укорочені та подовжені стрижні. У перерізі стрижня може лежати коло, шестигранник чи квадрат.
- Накінечник
Наконечники викрутки можуть бути різної форми, найголовніші – прямі, хрестоподібні, шестигранні, шестипроменеві, зіркоподібні.
2. Різновиди викруток (конструктивні особливості, типи наконечників) та їх призначення.
Різновиди викруток:
Індикаторні. Застосовується для перевірки наявності напруги мережі, використовуючи мініатюрний індикатор.
Оснащені вбудованим індикатором. Такі різновиди потрібні для простого та безпечного визначення наявності напруги в мережі.
Існують два різновиди:
Прилад контактного вигляду;
оснащені пластиною на ручці, до якої повинен торкатися користувач для правильного визначення сигналу. Трапляються такі різновиди зі звуковим сигналом.
Прилад безконтактного вигляду.
Безконтактні різновиди – має батарею, що дозволяє виявляти обриви електричного кола без сигналу струму.
Зі змінними бітами. Викрутки мають додаткові насадки (біти) для різних видів гвинтів, кріплень, шурупів для роботи в важкодоступних місцях.
Належать до універсальних різновидів викруток. Є набір бітів (насадок) з різними конфігураціями наконечників. Трапляються моделі в наборі з бітами (5-50 штук). Вони можуть бути як односторонні, так і двосторонні з тримачем оснащення, що входить в комплект.
Викрутки для закручування/розкручування гвинтів різної конфігурації.
Можна виділити основні різновиди:
- Плоска (SL). Для будинку – це необхідний тип наконечника, тому що за його допомогою можна кріпити дверну фурнітуру або розетки з вимикачами.
- Хрестова (РН). Це найпоширеніший тип пристрою. Якщо порівнювати з попереднім варіантом, то така викрутка краще стикається з шурупом або гвинтом, завдяки чому зусилля при вкручуванні стає більше.
- Хрестоподібна з напрямними (PZ). Вибір такого типу доцільний для збирання меблів або для монтажу різноманітних конструкцій. Викрутка зі шліцом PZ використовується, коли в кріпильному елементі, крім основного хреста, існує ще чотири незначні поглиблення.
- Шестигранна (НІХ). Крутний момент такого інструменту вдесятеро перевершуватиме показання хрестоподібної викрутки. Таке кріплення використовується в автомобілях, технічному обладнанні та інших елементах.
- Зіркоподібна (TORX). Має наконечник у вигляді шестикінцевої зірки. Застосовується рідко, оскільки такі з'єднання бувають в електронній та побутовій техніці.
Ударні. Необхідно для вилучення іржавих, що складно викручуються звичайною викруткою болтів, гвинтів, саморізів. Принцип роботи ґрунтується на відтворенні повороту під час тиску на насадку. Таке зусилля дозволяє провернути шуруп, що настигнув, на 2-5 мм. Як правило, ударна викрутка (ударно-поворотна викрутка) має реверс, що дозволяє змінювати напрямок обертання. Цей пристрій використовують лише для початкового викручування проблемного кріплення.
5.ПРЕЦИЗІЙНІ ВИМІРКИ
Викрутки з особливо точними наконечниками, спеціально заточеними для точної відповідності головкам гвинтів малих та особливо малих розмірів, називають прецизійними викрутками. Такий тип викруток використовується для збирання/розбирання компонентів при ремонті невеликих пристроїв та гаджетів, таких як годинник, мобільні телефони, фотоапарати, портативні комп'ютерні пристрої та планшетні ПК, плеєри, відеоігри та інша електроніка.
Традиційно прецизійні викрутки та набори таких викруток використовуються майстрами, гарний набір викруток є обов'язковою приналежністю кожної майстерні.
Асортимент прецизійних викруток завжди включає найпоширеніші типи і розміри: шліцеві, хрестоподібні, зіркоподібні, шестигранні. Для деяких прецизійних робіт нам необхідні викрутки для спеціальних гвинтів: TriWing, Pozidriv, спаннер та ін.
6.Храповий механізм (реверсивна викрутка)
Більш складним варіантом викрутки є викрутка з храповим механізмом («тріскоткою»), завдяки якому стрижень з наконечником вільно прокручується в рукоятці в одному напрямку. Така конструкція дозволяє працювати викруткою однією рукою (причому будь-який), не перехоплюючи рукоятку. Залежно від виконуваних функцій (відгвинчування або загвинчування) потрібно змінити напрямок прокручування стрижня. Храповий механізм забезпечується для цього перемикачем, що виконується у вигляді важеля, повзункового перемикача або муфти. Середнє положення перемикача блокує обертання стрижня в ручці.
7.Електрична викрутка
Розвитком ідеї викрутки є спеціалізований електричний або пневматичний інструмент, що приводить в рух змінний наконечник (електровикрутка, шуруповерт, гвинтоверт). З цією метою використовують також дрилі, але використання дриля, що не має муфти-регулятора крутного моменту, може призвести до псування кріплення або викрутки-вставки.
8. Рукоятка поворотна, пістолетна або Т-подібна
Викрутка з поворотною рукояткою та порожниною в рукоятці для зберігання вставок. Над викруткою розташована касета зі вставками та магнітним тримачем, що зберігається в рукоятці.
Для збільшення крутного моменту рукоятка викрутки може мати вигнуту (пістолітну, Г-подібну) або Т-подібну форму. Чим форма рукоятки ближче до Т- або Г-подібної, тим більше плече важеля, тим більший момент сили можна отримати. Існують викрутки з шарніром у ручці, завдяки якому можна змінювати кут між віссю стрижня та віссю ручки, регулюючи довжину важеля.
Типи наконечників
Плоский SL
Початковий і найчастіше використовуваний тип гвинта – він має один проріз у голівці. Однак такий тип кріплення втрачає популярність, оскільки він є найменш надійним – викрутка часто зісковзує з прорізу і шанси пошкодити гвинт або викрутку дуже високі.
Стандартне маркування: SL.
Хрестоподібний Phillips
Ще один надзвичайно популярний тип шліцю – хрестоподібний. Розміри шліців Phillips (відрізняються від розмірів гвинтів) позначаються 0000, 000, 00, 0, 1, 2, 3 та 4 (у порядку зростання розміру).
Стандартне маркування: PH.
Візерунок схожий на хрестоподібний типу Phillips, проте має 4 додаткові напрямні. Популярний у Європі тип гвинтів. Розміри Pozidriv схожі на розміри Phillips.
Стандартне маркування: PZ.
Зіркоподібний Torx
Шестикутний гвинт використовує отвір головки у вигляді шестикутної зірки з округленими кінцями. Популярний вид кріплень в галузі електроніки, для автомобільних систем та інших застосувань. Розміри гвинта Torx позначаються T1, T2 (або T01, T02)... T55.
Стандартне маркування: T.
Зіркоподібний Torx з антивандальним захистом
Антивандальний гвинт Torx з додатковим захистом від несанкціонованого доступу розроблений для застосування, де втручання користувача небажане. Викрутки та ключі для гвинтів Tamper-proof Torx можуть використовуватись і для роботи зі звичайними Torx.
Стандартне маркування: TxH, де x – розмір.
Шестигранний Hex
Гвинт з отвором у вигляді шестигранника, який можна викручувати шестигранним ключем або викруткою.
Стандартне маркування: H.
Відомий також як трикутний шліц, це гвинт із трьома плоскими "крильцями" і невеликим трикутним отвором у центрі. Немає певної сфери використання кріплень Tri-wing. Колись вони використовувалися в товарах від Nintendo. Сьогодні вони зазвичай використовуються в електронному обладнанні. Розміри Tri-wing позначаються TRI000, TRI00, TRI0, TRI1, TRI2, TRI3 і т.д.
Стандартне маркування: TRI.
Двоштирковий (спаннер)
Гвинт із двома круглими отворами один навпроти одного призначений для уникнення несанкціонованого доступу. В основному використовується в електроніці, у громадських місцях: вбиральні, ліфти, вагони поїздів тощо.
Стандартне маркування: SP.
Зовнішні типи
Існує також кілька зовнішніх типів гвинтів для накидних викруток – викрутка-мама та гвинт-тато: квадрат, п'ятикутник, шестикутник.
Шестигранний накидний
Найбільш популярним типом накидних з'єднань є шестигранник. З ним можна працювати за допомогою ключа.
Нижче подана таблиця з викрутками, що найчастіше використовуються. Всі викрутки цієї серії виготовлені із сплаву Ni-Cr-Mo із оксидним наконечником.
Pentalobe
"П'ятикутні антивандальні гвинти"
Стандартне маркування: TS.
Torx
Гвинти Torx дуже популярні для прецизійних застосувань, наприклад, у ремонті комп'ютерів, мобільних пристроїв, електроніки та ін.
Розміри: T1, T2 (або T01, T02)... T55.
Стандартне маркування: T.
Гвинти Tri-Point використовуються при виготовленні мобільних пристроїв, електроніки та ін. Їх почала використовувати компанія Apple: у смартфонах, випущених після iPhone 6, а також годинниках Apple Watch.
Стандартне маркування: TP/Y.
Тепер Ви знаєте, як вибрати викрутку для будь-яких робіт. Наявність викрутки потрібна в комплекті інструментів будь-якого майстра: від любителя до професіонала. Більше того, доцільно володіти кількома викрутками для використання у різних ситуаціях.
- Новинка - Клейка стрічка TM SIGMA, GRADКлейка стрічка TM SIGMA, GRAD Алюмінієвий скотч (алюмінієва клейка стрічка) складається з фольги, вкритої спеціальним акриловим клеєм.
- Акумуляторні батареї STORM 20В та універсальний адаптерПредставляємо нові акумуляторні батареї із серії STORM 20В зі збільшеною ємністю 6 Аг і 8 Аг, які забезпечать довгу і надійну роботу ваших інструментів. Ці батареї мають високу продуктивність і довговічність, щоб ви могли сконцентруватися на своїй роботі без частого підзаряджання. Крім того, в нашому асортименті тепер доступний новий адаптер 2 в 1, який дозволить вам заряджати гаджети і використовувати ліхтарик, забезпечуючи універсальність і зручність в будь-якому робочому процесі.